Moje mary stepní
 

Jak jsem k marám přišla….

No v podstatě jako slepý k houslím. Zavolala mi kamarádka, také chovatelka morčat a pejsků, že u její kamarádky se narodily malé mary a jestli je nechci, když mám tak velkou zahradu.
Bránila jsem se zuby nehty, ale nakonec jsem se nechala přemluvit, že se na ně alespoň podívám. A to jsem neměla dělat. Jen co jsem ta okatá miminka viděla, byl s pevnou vůlí konec. Druhý den jsem vyzvedla peníze a večer jsem si vezla domů krabici štěsí. Vždycky jsem si strašně přála mít doma kapybaru nebo alespoň maru….

Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ...

Marátka

Narodila se 23.1.2006, v pravé bílé třeskuté zimě, a to byl právě ten problém. Chovatelka je ihned po porodu samici odebrala, protože ta by je v zimě neodchovávala. Musela se tedy odchovat uměle. Přivezla jsem si je domů druhý den po narození, s balíkem umělého mléka, lahvičkou s dudlíkem a spoustou rad jak se o ně starat.
Doma jsme jim vybudovali noru, byla to lepenková krabice s malou dírou dole, aby opravdu imitovala noru. Na dně jsme prostřeli plenu pro přebalování dětí, aby sála moč a aby naše děti byly v suchu. Později tam přibyla i krabice s kočkolitem, kterou s oblibou rozhrabávaly v noci.
Krmení šlo jak na běžícím pásu, zpočátku 5 krát denně a s přibývajícím věkem jsme kojili méně, ale o to víc ti lumpové vypili. Brzo nám došlo mléko od chovatelky, na našem trhu nedostupné a musela jsem shánět jiné, ale to jim potvorám nechutnalo. Tak jsem podle výrobce a složení hledala náhradu a povedlo se. Zachránil mě dětský nutrilon.
Mařenky rostly jako z vody, teda z mléka .
Na jaře jsme je přestěhovaly do chlívka po morčatech a začali jsme budovat mařeniště.

 Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ...

Mařeniště

K vybudování tohoto chovatelského zařízení se nám výborně hodilo bývalé pařeniště. Zbyly z něho betonové základy a kovová konstrukce. Nejprve jsme urovnali terén a oseli trávou a čekali až vyroste a řádně zakoření, protože mařenky jsou tvorové hrabaví. Pak jsem koupila pletivo na konstrukci. Největším trápením bylo postavit zateplený domek, se zvedací střechou, aby se dal vyčistit.
V půlce června se mařenky slavnostně přestěhovaly.
Tráva vydržela asi měsíc, a ty díry, co umí vyhrabat…….už jsem si zvykla
 
Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ... Kliknutím získate větší detail ...